Přístrojová lymfodrenáž

 

Přístrojová lymfodrenáž je účinná moderní metoda této masáže, která pomáhá udržovat a vytvářet vyvážený stav lymfatického systému. Je založena na přerušované kompresi končetiny a vytváření tlakové vlny. O stimulaci lymfatických cév se stará přístroj se speciálními návleky na končetiny, které mají systém komor postupně se naplňujících stlačeným vzduchem. Přístrojová lymfodrenáž je vhodným doplňkem ruční lymfodrenáže, případně je velmi účinnou procedurou i sama o sobě.

Četnost opakování

Lymfodrenáže mají dlouhodobé výsledky, pokud při správném provedení proceduru pravidelně opakujeme po určitou dobu. Minimum je pět, lepší je však deset lymfodrenáží v průběhu několika týdnů. Jedna masáž může přinést krátkodobý efekt odvodnění, ten však nelze vydávat za zhubnutí, cílem jsou samozřejmě dlouhodobé výsledky. Mezi jednotlivými lymfodrenážemi by měl také být odstup alespoň 48 hodin, protože tak dlouho přetrvává aktivizace lymfatického systému po lymfodrenáži. Zákaznice tedy hubne nejvíce v podstatě až ve chvíli, kdy v noci po této proceduře spí, tělo je v klidu a aktivizovaný lymfatický systém může naplno pracovat. Optimální je dvakrát za rok absolvovat deset odborně provedených lymfodrenáží a mezi tím, např. jednou za měsíc, jednu až dvě tzv. udržovací. Není vhodné pomáhat lymfatickému systému nepřetržitě  bez přerušení dlouhodobě, aby také pracoval sám a tělo bylo schopno dosáhnout rovnováhy vlastními silami.

Přístrojová lymfodrenáž
Pacientovi se na postižené místo nasadí návlek s mnoha komorami, které se postupně směrem ke středu těla plní vzduchem. Tyto tlakové vlny posouvají lymfu do lymfatických uzlin, které slouží jako "čistička". Existuje zde však nebezpečí nahromadění posunuté lymfy pouze v jiném místě než doposud, pokavad se neuvolní lymfatická centra a to kolem krku, v podpaží a v tříslech.

POZOR!!! Před přístrojovou drenáží (ale samozřejmě i ruční) musí terapeut UVOLNIT LYMFATICKÁ CENTRA - UZLINY! Tím se zprůchodňuje a otevírá lymfatický systém. NEUVOLNÍ-LI SE UZLINY PŘED JAK RUČNÍ TAK PŘÍSTROJOVOU drenáží, MŮŽE NAOPAK DRENÁŽ UZLINY A CELÝ LYMFATICKÝ SYSTÉM POŠKODIT!

Účinky lymfodrenáže: 

zlepšení vzhledu pokožky celého těla

zpevnění podkoží, redukce objemu těla

potlačení a odstranění celulitidy a tukových polštářků 

prevence a léčba vzniku křečových žil a zánětu žil

revmatické otoky

předoperační a pooperační prevence

urychluje vylučování odpadních látek z těla

odstraňuje pocity těžkých nohou

zbavuje otoků

urychluje prokrvení a metabolismus

vhodné pro  rehabilitaci sportovců a osob s vysokým zatížením nohou

k udržování dobrého stavu pokožky v oblasti břicha, boků, stehen, hýždí a končetin v kombinaci s vhodným cvičením a dietou k tvarování postavy

při odstraňování únavových stavů

 

Jaké zásady byste měli dodržovat v průběhu kúry lymfodrenáže?

1. Dodržování optimálního pitného režimu, cca 2 litry čisté vody bez bublinek a bylinných neslazených čajů - např. Lymfatický čaj
2. Zdravá výživa s důrazem na zeleninu, ovoce, celozrnné obiloviny a pečivo, luštěniny, nízkotučné maso, kysané mléčné výrobky..
3. Cvičení, procházky – lymfa musí v těle proudit a odvádět z těla toxiny.
4. Střídavé sprchování teplou a studenou vodou (60 - 80 sekund teplou vodou a 20 sekund studenou vodou).
5. Pravidelná domácí péče - péče o pokožku speciálními krémy.

 

Co si vzít s sebou: z hygienických a komfortních důvodů, prosím, noste si s sebou na terapie na převlečení vlastní:

bavlněné legíny, bavlněné triko s větším výstřihem, bavlněné ponožky bez gumy

 

Kdy se lymfodrenáž nedoporučuje:

  • Zhoubné nádorové bujení
  • Bakteriální infekce
  • Zánět podkoží
  • Akutní žilní onemocnění
  • Nejasné bolesti břicha
  • Onemocnění jater a ledvin
  • Porucha srdeční činnosti
  • Zelený zákal
  • Patologické těhotenství
  •  


Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/lecba/pristrojova-lymfodrenaz